دنیای تعمیر

 

آدرس دفتر ما

تهران - انقلاب

سبد خرید

هزینه سرویس پکیج

دسته بندی مقالات

تهران | میدان انقلاب | صادقیه

شنبه تا پنجشنبه 8 تا 22

هزینه سرویس پکیج
34
21 جولای 2023
حسن ویسی

هزینه سرویس پکیج

پکیج وسیله ای بسیار ضروری برای تامین آب گرم و گرمایش ساختمان‌ها می‌باشد که در صورت عدم سرویس دهی منظم و یا تعمیر در اسرع وقت می‌تواند آرامش کامل ساکنین را مختل کند.

با توجه به اینکه بازار در نوسان است و از طرفی پیچیدگی پکیج، این فرصت را برای افراد سودجو فراهم می‌کند تا بابت سرویس و تعمیر پکیج هر مبلغی را که می‌خواهند از مشتری مطالبه کنند.

دانستن هزینه تعمیر پکیج  بسیار مهم است، زیرا هر متخصص و فنی کاری می‌تواند قیمت متفاوتی را به شما اعلام کند. در نتیجه دانستن قیمت‌های کلی و هزینه سرویس پکیج لازم است تا متحمل هزینه اضافی نشوید.

در این میان عوامل متعددی برای تعیین قیمت تعمیر و سرویس پکیج دخیل هستند. در این مقاله به نکاتی درباره پکیج و عیوب آن و عوامل موثر بر قیمت تعمیر پکیج اشاره می‌کنیم؛ پس تا آخر این آموزش با ما باشید.

پکیج چیست؟

پکیج وسیله ای است که به رادیاتور و یا سیستم گرمایشی از کف ساختمان وصل می‌شود و باعث گرمای آن می‌شود.

از آنجایی که ظاهر پکیج شباهت زیادی به آبگرمکن دیواری دارد، بسیاری از افراد این دستگاه را با آبگرمکن اشتباه می‌گیرند. در واقع تصور این افراد اشتباه نیست زیرا پکیج در واقع نوعی آبگرمکن است با این تفاوت که علاوه بر گرم کردن آب مصرفی می‌تواند مانند یک موتور کوچک محیط ساختمان را نیز گرم کند. طرز کار آن با سیستم‌های موتورخانه مرکزی کاملاً متفاوت است و بهره وری این دستگاه‌ها نسبت به روش‌های سنتی افزایش چشمگیری داشته است.

نحوه کار پکیج به این صورت است که وقتی شیر آب گرم خانه را باز می‌کنید، از طریق سنسورهای مختلف استفاده شده در سیستم پکیج مانند فلو سوئیچ یا فلومتر، پیام باز شدن شیر آب به برد دستگاه اعلام می‌شود. با انجام یک سری اقدامات، مشعل پکیج روشن می‌شود و آب سرد ورودی به دستگاه در داخل مبدل گرم می‌شود تا از طریق خروجی به داخل شیر هدایت شود.

تعیین هزینه سرویس پکیج

تعیین هزینه سرویس پکیج
تعیین هزینه سرویس پکیج

با توجه به اینکه هزینه سرویس پکیج کامل و یا دوره ای بودن سرویس متفاوت است، نمی‌توان هزینه دقیقی برای آن تعیین کرد. اما باید بدانید که چون در سرویس کامل تمام قطعات پکیج بررسی و سپس سرویس می‌شود، قطعاً هزینه از محل سرویس دوره ای یا سرویس سالیانه پکیج که در آن اقداماتی مانند شارژ هوای منبع انبساط، سرویس جرقه زنی و تنظیم فشار دستگاه انجام می‌شود بیشتر است.

در ضمن بد نیست بدانید عواملی مانند برند پکیج، تک مبدل بودن یا دو مبدل بودن، نوع خرابی دستگاه و دیواری یا زمینی بودن این سیستم گرمایشی  بر هزینه خدمات آن تأثیر می‌گذارد.

انواع پکیج

پکیج‌ها یکی از موثرترین ابزارها برای افزایش دمای این هادی ارزشمند گرما هستند. همچنین لازم به ذکر است که انواع پکیج‌های موجود در بازار بر اساس نحوه استفاده با یکدیگر تفاوت اساسی دارند. راه حل اصلی برای ساده کردن این مفهوم، پاسخ به این سوال است که چند نوع پکیج داریم؟

انواع پکیج بر اساس محل نصب:

یکی از رایج‌ترین طبقه بندی‌هایی که در این زمینه انجام می‌شود، تقسیم پکیج‌ها بر اساس محل نصب آنها می‌باشد. در مقایسه ضمنی محل نصب، انواع پکیج‌های موجود در بازار ایران را می‌توان در سه گروه مختلف به شرح زیر دسته بندی کرد:

پکیج زمینی

پکیج زمینی روی زمین و بیرون ساختمان قرار می‌گیرند. چون سروصدای زیادی ایجاد می‌کنند و فضای زیادی را اشغال می‌کنند. البته نوع برقی آن صدای کمتری دارد و به طور کلی در صورت وجود فضای کافی در پارکینگ، زیر پله‌ها و … قابل نصب و راه اندازی است.

پکیج ایستاده

پکیج ایستاده یک دستگاه ترکیبی از نوع دیواری و کفی می‌باشد. محل استفاده از این دستگاه نیز به اندازه و ظرفیت متوسط دو حالت است و معمولاً فضاهای مسکونی و تجاری به صورت دوبلکس و یا با زیربنای بیش از 500 متر چنین سیستم‌های گرمایشی را دریافت خواهند کرد. با وجود اینکه استفاده از پکیج‌های ایستاده نسبت به پکیج‌های دیواری و زمینی محبوبیت کمتری دارد، بهتر است بدانید که استفاده از آن‌ها در بسیاری از موارد می‌تواند از هدر رفتن منابع جلوگیری کند.

پکیج دیواری

این دسته به عنوان پکیج دیواری احتمالاً رایج‌ترین روش استفاده از این وسیله خاص در فضاهای مسکونی و تجاری است. ساختمان‌ها و مجتمع‌های ساخته شده توسط مهندسان مدرن سیستم گرمایش خود را بر پایه پکیج‌های دیواری بنا کرده اند. در مورد نوع عملکرد فنی یک پکیج باید توجه داشت که پکیج دیواری به صورت موقعیت روی دیوار نصب می‌شود.

از نظر ویژگی‌های فنی باید به قابلیت تامین آب گرم مصرفی روزانه و گرمایش بخاری و سایر سیستم‌های گرمایشی اشاره کرد که البته به عنوان نقطه مشترک اکثر این سیستم‌ها شناخته می‌شود. انواع پکیج دیواری به راحتی در فروشگاه‌ها و مراکز فروش مختلف یافت می‌شود و می‌توانید در خصوص انتخاب خود از برندها و ظرفیت‌های مختلف تصمیم لازم را بگیرید. معمولاً هزینه سرویس پکیج دیواری نسبت به دیگر انواع زمینی و ایستاده به دلیل محل قرار گیری، تفاوت دارد.

انواع مختلف سرویس پکیج

در سرویس کامل پکیج، تمام قطعات باید به صورت تکی بررسی شوند تا در صورت وجود مشکل، قبل از نیاز به تعمیر، رفع شود. در سرویس دوره ای معمولاً سالی دو بار انجام می‌شود، یک بار قبل از سرما و بار دیگر در آخر آن که پکیج به طور کامل سرویس شده و ایرادات آنها رفع می‌شود.

اما به طور کلی سرویس پکیج  که باید توسط متخصص انجام شود شامل بررسی قسمت‌های زیر است:

رسوب زدایی

برای رسوب زدایی پکیج دیواری استفاده از رسوب گیر پلی فسفات توصیه می‌شود. همچنین در هنگام رسوب زدایی باید تهویه مناسبی وجود داشته باشد. اگر رسوب زدایی انجام نشود، آسیب زیادی به سیستم گرمایشی پکیج وارد خواهد کرد و عمر آن را کاهش می‌دهد. هزینه سرویس پکیج  برای رسوب زدایی معمولاً هزینه بالایی ندارد.

تنظیم فشار پکیج

برخی از دستگاه‌ها مجهز به سوئیچ نیمه بار هستند تا در صورت کاهش بار دستگاه به زیر نیم بار، به طور خودکار خاموش شوند و در صورت افزایش فشار باید منتظر عواقبی مانند ترکیدگی لوله‌های گرمایش، آسیب به منبع انبساط پکیج و یا هر مشکل دیگری باشیم.

در نحوه کاهش بار یا فشار آب پکیج دیواری، باید همیشه روی 1.5 بار یا فشار تنظیم شود و این بهترین فشار برای پکیج است. حالا یک یا دو دهم کمتر یا بیشتر مشکلی برای پکیج ایجاد نمی‌کند اما نباید اجازه دهید این میزان فشار کمتر یا بیشتر شود.

تنظیم شیرگاز

تنظیم شیر گاز پکیج یکی از مشکلاتی است که در تمامی پکیج‌های دیواری وجود دارد که برخی از کاربران پکیج در این زمینه با مشکل مواجه می‌شوند.

پس از مشاهده ارور نبود شعله، قاب دستگاه را باز می‌کنیم. دستگاه را مجدداً راه اندازی کنید و مطمئن شوید که به محض مشتعل شدن با فندک، گاز به مشعل نرسد. بوی گاز نباید باشد.

مطالب مرتبط : انواع پکیج ونحوه کارکرد آنها

اگر از باز بودن دریچه‌های گاز منزل مطمئن هستید و همچنان مشکل باقی است، اگر برد پکیج برق به شیر نمی‌فرستد باید تعمیر شود و یا ممکن است شیر برقی گاز سوخته است.

بررسی عملکرد فن پکیج یا دودکش

تمامی فن‌های پکیج برای کار به برق 220 ولتی نیاز دارند و عدم برق رسانی به پکیج باعث کار نکردن فن دستگاه و وصل نشدن کمپرسور دود می‌شود. می‌توانید با استفاده از ولت متر این قطعه را تست کنید، با قرار دادن آن در حالت بیزر و اتصال دو سر آن به ولت متر، در صورت سالم بودن فن و درست کارکردن، صدای زنگ را می‌شنوید و این نشان دهنده این است که مشکل از فن نیست و شما باید مشکل را در جای دیگری جستجو کنید.

یکی دیگر از  دلایل روشن ماندن فن در پکیج می‌تواند گرفتگی دودکش به علل مختلف باشد که در این صورت برد کنترل اجازه روشن شدن دستگاه را نمی‌دهد. هزینه سرویس پکیج برای تعویض فن معمولاً بالا نیست.

آزادسازی شفت پمپ سیرکولاسیون

در صورت مسدود شدن این محور، پمپاژ و گردش آب با مشکل مواجه می‌شود. بنابراین بررسی و سرویس کردن آن به گردش آب سرد و گرم کمک می‌کند.

تنظیم حرارت

با کمک سوئیچ‌های محدود و شیر ترموستاتیک روی رادیاتور پکیج می‌توان دمای مورد نیاز محیط را طوری تنظیم و تامین کرد که خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد.

عوامل تاثیر گذار بر روی هزینه سرویس پکیج

سرویس پکیج به افزایش کارایی آن کمک می‌کند. سرویس عمومی شامل بررسی عملکرد تک تک قطعات است، به صورت دوره ای یا چندین ساله انجام می‌شود.

سرویس پکیج کامل شامل اقدامات مختلفی مانند بررسی دما، رادیاتور، مقادیر ورودی و خروجی اندازه گیری می‌شود و فن، اسیدشویی، سرویس پمپ و قطعات، سرویس شعله، مولد جرقه و سرویس پایلوت دستگاه می‌باشد.

هزینه سرویس پکیج به دلیل عوامل متعددی ثابت نیست. در ادامه به عواملی که بر روی تعیین قیمت سرویس پکیج تاثیر دارد اشاره می‌کنیم:

نوع خرابی پکیج

نوع خرابی، نوع تعمیر و نیاز به تعویض دستگاه و ابزار در کل هزینه تاثیرگذار است.

سرویس کار  ابتدا باید علت خرابی را پیدا کند و سپس با توجه به نرخ اتحادیه هزینه سرویس پکیج را اعلام کند.

گاهی اوقات به دلیل خرابی یکی از قطعات، نیاز به تعویض قطعه دارید. به عنوان مثال، تعویض ترموکوپل یا قطعات دیگر. به همین دلیل یکی از عواملی که بر قیمت تعمیرات پکیج تاثیر می‌گذارد، قیمت کل قطعات پکیج می‌باشد.

نوع پکیج

پکیج زمینی معمولاً برای مساحت‌های بزرگ‌تر استفاده می‌شود. پکیج گازوئیل سوز معمولاً در خارج از واحد مسکونی مثلاً در زیرزمین نصب می‌شود. پکیج گازی قیمت پایین‌تری نسبت به پکیج برقی دارد و برای مصرف کننده مقرون به صرفه است.

دقیقاً به همین دلیل انواع مختلف پکیج تجهیزات خاص خود را نیاز دارد. بنابراین هزینه سرویس پکیج دیواری معمولاً با پکیج زمینی متفاوت است.

هزینه ایاب و ذهاب

متخصصان و تعمیرکاران معمولاً برای رفت وآمد برای سرویس و تعمیر پکیج هزینه ای دریافت می‌کنند. پس بهتر است قبل از ارسال در مورد قیمت رفت و برگشت با تعمیرکار صحبت و توافق کنید.

نوع برد پکیج

گزینه دیگری که در هزینه تعمیر پکیج موثر است قیمت برد می‌باشد.  تعمیر برد با توجه به نوع پکیج هزینه‌های متفاوتی دارد. دلیل هزینه بالای تعمیر پکیج برد این است که قطعات الکترونیکی فرآیند طولانی و پیچیده ای برای عیب یابی دارند. به همین دلیل قیمت تعمیرات پکیج افزایش می‌یابد.

محل قرارگیری:

پکیج دیواری یا زمینی، محل قرارگیری آن و سختی کار از دیگر عوامل تغییر هزینه سرویس و تعمیر پکیج می‌باشد.

برند پکیج:

برای تعمیر هر یک از برندهای تولیدی بهتر است به تعمیرکار متخصص آن برند مراجعه کنید.

هر برندی قطعات مخصوص خودش را دارد و برای تعمیر هر برندی باید به نمایندگی تعمیر و سرویس آن پکیج مراجعه کرد. به عنوان مثال هزینه سرویس پکیج بوتان با  ایران رادیاتور متفاوت است و  تعمیرکار  با توجه به مشکل ایجاد شده در قطعات هر برندی قیمت خود را ارائه می‌دهد.

راه‌های کاهش هزینه سرویس پکیج

با سرویس دوره ای و سالانه می‌توانید از عملکرد صحیح پکیج اطمینان حاصل کنید و هزینه سرویس پکیج را کاهش دهید.

  1. معمولاً هزینه سرویس پکیج منزل‌های قدیمی بیشتر است.
  2. در نظر داشته باشید که با صرف یکبار هزینه کل تعمیر، دیگر نیازی به پرداخت هزینه خرابی‌های بعدی نخواهید داشت.

عوامل مهم شناخت بهترین سرویس کار پکیج

با توجه به اینکه داستان‌های زیادی مبنی بر آسیب دیدگی پکیج به دلیل بی احتیاطی تعمیرکار پکیج شنیده ایم، نگرانی مردم را در مورد اینکه چه کسی پکیج آنها را تعمیر یا سرویس می‌کند کاملاً درک می‌کنیم.

برای این منظور مشخصات بهترین سرویس کاران پکیج را برای شما آورده ایم:

  1. با عیب یابی، تعمیر و سرویس پکیج آشنا باشد. به خصوص اگر مارک پکیج خارجی باشد، تعمیرکار مربوطه نیز باید تجربه تعمیر آن را داشته باشد.
  2. مهارت بالا در تعمیر و سرویس پکیج تنها با سال‌ها تجربه به دست می‌آید. بنابراین بهتر است تعمیرکار و سرویسکار پکیج تجربه کاری طولانی مدت داشته باشند.
  3. بهترین سرویس دهنده و تعمیرکار سرویس پکیج خود را با ضمانت به مشتری ارائه می‌دهد تا در صورت بروز مشکل در کار، مشتری دچار مشکل نشود.
  4. دقیقاً قبل از انجام تعمیر، باید هزینه سرویس پکیج را به صورت کاملاً واضح به مشتری اعلام شود تا هنگام تسویه هزینه مشکلی پیش نیاید.
  5. صداقت، سرعت عمل، خوش اخلاقی و وجدان کاری عوامل مهمی هستند که علاوه بر مهارت فنی سرویس پکیج و تعمیرکار باید وجود داشته باشد.

*همکاران ما در دنیای تعمیر با انجام کلیه خدمات تعمیرات پکیج دیواری  و سرویس پکیج دیواری در تهران و استان کرج و با  استفاده از بهترین تکنیسین‌های ماهر که دارای گواهینامه فنی هستند، بهترین هزینه سرویس پکیج را ارائه خواهند کرد.

جهت شرکت در دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری کلیک کنید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *