دنیای تعمیر

 

آدرس دفتر ما

تهران - انقلاب

سبد خرید

چطور یک تعمیرکار حرفه‌ای پکیج شویم؟

دسته بندی مقالات

تهران | میدان انقلاب | صادقیه

شنبه تا پنجشنبه 8 تا 22

چطور یک تعمیرکار حرفه‌ای پکیج شویم؟
41
12 اکتبر 2023
حسن ویسی

چطور در تعمیرات پکیج حرفه‌ای شویم؟امروزه جایگزینی پکیج به جای دیگر سیستم‌های گرمایشی و کاربردهای وسیع آن، شغل تعمیرات پکیج را به یکی از مشاغل آینده‌دار با بازار کار منحصربه فرد تبدیل و درآمد مناسبی را نصیب متخصصان این حرفه کرده است. اما قطعا یکی از سوالات مهم علاقه‌مندان به این حرفه این است که چگونه می‌توان وارد بازار کار نصب و تعمیرات پکیج شده و در این بازار، موفق و حرفه‌ای بود؟

 تعمیرکار حرفه ای پکیج دیواری

اولین پیش‌شرط موفقیت در این شغل این است که تعمیرکار پکیج دیواری، فردی با دانش و تخصص کافی در نصب انواع مدل‌های پکیج دیواری بوده و با انواع مشکلات پکیج و طریقه عیب‌یابی و تعمیر آنها و همچنین با ابزارهای تعمیرات پکیج و نحوه کار با آنها آشنا باشد. لذا برای جذب در بازار کار این شغل، می‌بایست پیش از هر اقدامی، مهارت‌های کافی این حرفه را کسب کرد.

اما آیا واقعا با آموزش نصب پکیج دیواری و تعمیر پکیج، می‌توان نصاب و تعمیرکار حرفه‌ای پکیج شد؟ پاسخ یک کلمه است: بله.

باید توجه داشت که پکیج دیواری به دلیل کار با گاز شهری، از حساسیت بالایی برخوردار بوده و تنها اندکی بی‌احتیاطی در نصب و تعمیرات آن، می‌تواند منجربه خسارات جانی و مالی فراوانی شود. بنابراین باید پذیرفت که برطرف کردن و عیب‌یابی پکیج از عهده افراد عادی خارج بوده و نصب صحیح و درست، تعمیر یا تعویض اصولی قطعات پکیج دیواری تنها ازعهده تعمیرکاران حرفه‌ای پکیج که از دانش و مهارت‌های تخصصی این حرفه برخوردار هستند، برمی‌آید.

چطور در تعمیرات پکیج حرفه‌ای شویم؟

بنابراین در یک کلام، اگر با دانش و مهارت‌های لازم برای نصب و تعمیرات انواع مدل‌ها و برندهای پکیج دیواری آشنا شوید و نکات و ترفندهای مربوط به آن را فرا بگیرید، می‌توانید در بازار کار این شغل، حرفی برای گفتن داشته و از طریق ایجاد بازدهی در کسب و کار، درآمد بالایی کسب نمایید.

این نکته را نباید فراموش کرد که با مشاهده فیلم آموزشی یا مطالعه جزوه و کتاب‌های مربوط، نمی‌توان مهارت لازم برای حرفه‌ای شدن در بازار تعمیرات پکیج را به دست آورد. بلکه بهترین راه برای کسب مهارت‌های مورد نیاز این شغل، شرکت در دوره‌های آموزش نصب پکیج و تعمیرات آن در در مراکز و آموزشگاه تخصصی پکیج است. کمااینکه یک تعمیرکار پکیج حرفه‌ای، می‌بایست به سرعت دستگاه را عیب‌یابی کرده و بهترین روش برای رفع مشکل را به کار گیرد.

پکیج‌های دیواری از چه قطعاتی تشکیل شده‌اند؟

قطعات مختلف پکیج در کنار یکدیگر قادر به گرمایش محیط و آب گرم مصرفی مورد نیاز هستند. لذا تعمیرکار پکیج می‌بایست برای نصب و تعمیر پکیج، با انواع این قطعات و نحوه عملکرد آنها آشنایی داشته باشد تا در حین نصب یا تعمیر آسیبی به دستگاه وارد نکند. ازجمله این قطعات می‌توان به برد الکتریکی، شیر گاز ورودی، سنسور شعله، سنسورNTC، ترمیستور، فلوسوئیچ، فلو رگلاتور، شیر سه‌طرفه، پمپ سیرکولاسیون، شیر پرکن، شیر اطمینان، گیج دما و فشار، ترموستات، منبع انبساط، شیر هواگیری و غیره اشاره کرد.

نصاب پکیج باید با فرایند نصب انواع پکیج در برندهای مختلف آشنا و برای این کار تبحر و مهارت بالایی داشته باشد. استانداردهای مختلفی برای نصب پکیج وجود دارد که یک نصاب پکیج باید از این استانداردها به صورت کامل آگاهی داشته و آنها را رعایت نماید. تعمیرکار پکیج نیز باید با نحوه عملکرد دستگاه به طور کامل آشنایی داشته و قادر به عیب‌یابی دستگاه در کوتاه‌ترین زمان ممکن و سپس برطرف نمودن مشکل آن باشد.

 تعمیرکار حرفه ای پکیج دیواری
تعمیرکار حرفه ای پکیج دیواری

نصاب‌ها و تعمیرکاران پکیج در ادامه و با کسب مهارت و تجربه در این کار، می‌توانند به سرویس پکیج نیز بپردازند. درواقع سرویس کاری پکیج یکی از آپشن‌هایی است که در صورتی که تعمیرکار پکیج در آن تبحر کافی داشته باشد، می تواند به کمک آن درآمد خود را تا میزان زیادی افزایش دهد. کمااینکه لوله‌های پکیج‌ پس از مدتی فعالیت، به احتمال زیاد دچار گرفتگی و تشکیل رسوب شده و نیاز به رسوب‌زدایی خواهد داشت. علاوه‌بر آن گاهی ممکن است که هوا در قطعات پکیج تجمع کرده و دستگاه نیاز به هواگیری داشته باشد. در این حالت، در صورتی که پکیج سرویس نشود، به قطعات مختلف دستگاه آسیب وارد شده و هزینه زیادی را برای افراد در پی خواهد داشت.

مهمترین وظایف یک تعمیرکارحرفه‌ای پکیج چیست؟‌

یکی از مهمترین وظایف تعمیرکار پکیج، رسوب‌زدایی است. برای دستیابی به این هدف می‌بایست مبدل اصلی دستگاه، مدار گرمایشی و لوله‌های مختلف پکیج مورد بررسی قرار گرفته و با استفاده از روش‌هایی مانند اسیدشویی، رسوب‌گیرهای پلی فسفات یا رسوب‌گیرهای الکترومغناطیسی، رسوبات برطرف شوند.

در ادامه تست دودکش نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا ایمنی لازم برای استفاده از پکیج ایجاد شود. کمااینکه ممکن است مسیر خروجی دستگاه با مواردی چون گرد و غبار مسدود شده باشد. سرویس‌کاران وظیفه دارند تا از سنسور CO2 استفاده نموده و در صورت تشخیص این گاز حتما دودکش و مسیر خروجی را با دقت مورد بررسی قرار دهند.

در هنگام سرویس‌های سالانه، تست مشعل و شعله نیز باید مورد بررسی قرار گرفته و فرایند روشن و خاموش شدن پکیج، از کاربران سوال شود. در صورتی که مشعل یا شعله دستگاه دچار مشکلی شده باشد، امکان روشن و خاموش شدن مکرر پکیج وجود دارد و این موارد باید برطرف گردند.

هواگیری پکیج نیز می‌تواند به بهبود عملکرد دستگاه و کاهش مصرف انرژی کمک زیادی کند. چرا که وجود هوا در پکیج می‌تواند باعث فشار زیاد به دستگاه شده و در نتیجه مصرف انرژی را افزایش دهد. کم شدن دمای آب مصرفی، سرد شدن رادیاتورها و سر و صدای غیر طبیعی پکیج می‌توانند نشانه‌هایی از وجود هوا در پکیج باشند که باید توسط سرویس کار پکیج برطرف شوند.

درنهایت از کسی که دوره آموزش تعمیرات پکیج را گذرانده است، توقع می‌رود که قادر باشد تمام خدمات مورد نیاز در حوزه تعمیرکاری، نصب و سرویس‌کاری پکیج را انجام دهد.

بهترین مرکز آموزش تعمیرات پکیج دیواری کدام است؟

بازار کار مناسب و رو به توسعه حرفه تعمیرات پکیج باعث شده که در تهران و سایر شهرستان‌ها مراکز متعددی به آموزش این حرفه بپردازند. اما سوال اینجاست که یک آموزشگاه خوب برای آموزش مهارت‌های این شغل، چه ویژگی‌هایی را باید داشته باشد تا افراد بتوانند به صورت کاملا حرفه‌ای با مهارت‌های مورد نیاز این شغل آشنا شده و پس از آن مشغول به نصب و تعمیر انواع برندها و مدل‌های پکیج دیواری شوند.

شایان ذکر است که شیوه برگزاری دوره آموزش تعمیر پکیج و نصب آن در آموزشگاه‌های مختلف، متفاوت است. برخی از آموزشگاه‌ها صرفا به آموزش تئوری مباحث پرداخته، در صورتی که برخی دیگر ضمن آموزش تئوری، به آموزش عملی مباحث نیز می‌پردازند. بنابراین توصیه ما این است که آموزشگاهی را انتخاب کنید که سرفصل‌های آن متناسب با نیازهای بازار کار و جدیدترین مباحث مربوط به کار باشد. ناگفته نماند که کیفیت و اعتبار مدارک ارائه شده نیز در آموزشگاه‌های مختلف، با هم متفاوت است.

برای وارد شدن به حرفه تعمیرات پکیج می‌توان در هنرستان، رشته تاسیسات را انتخاب کرد و پس از پایان تحصیلات، وارد بازار کار این حرفه شد. اما در این میان روش بهتری هم هست و آن، شرکت در کلاس های آموزشی است که توسط آموزشگاه‌های مختلف برگزار می‌شود. اینکه آموزشگاه تحت نظارت سازمان فنی و حرفه‌ای فعالیت کرده و مدرک معتبری را به کارآموزان ارائه دهد، مساله مهمی است.

یکی از آموزشگاه های معتبری که برای نصب و تعمیرات پکیج در تهران وجود دارد، مجموعه دنیای تعمیر است که در هر دوره آموزشی، تعداد زیادی از کارآموزان را جذب بازار کار می‌کند. اساتید و مدرسین این آموزشگاه کاملا حرفه‌ای و با تخصص بالا هستند و همین مساله موجب ایجاد دردصد بالایی از رضایت در متقاضیان شده است. حساسیت مجموعه دنیای تعمیر در انتخاب اساتید، این مجموعه رت به یکی از برترین آموزشگاه‌های تهران تبدیل کرده است.

جهت تمایل در دوره آموزش تعمیرات پکیج کلیک کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *