آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی

آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی

1- باز کردن بدنه دستگاه و جدا کردن برد از آن

2- بررسی اتصال محکم تمامی قطعات به برد

3- بررسی تمیز بودن پایه قطعات سوکتی و اطمینان از برقراری اتصال صحیح آن ها

4- اطمینان از تمیزی برد و عدم حضور قطعه خارجی در آن

5- بررسی اتصالات سیمی و توجه به برقراری اتصال بین آن ها

6- در این مرحله باید ظاهر قطعات را بررسی کرد، گاهی اوقات قعطات سوخته تغییر رنگ میدهند و یا بدنه آن ها ذوب میشود

Previous slide
Next slide
[gravityforms id="1"]

نظرات دیگران

همه مراحلی که باید در تعمیر بردهای الکترونیکی انجام بدیم

 • باز کردن بدنه دستگاه و جدا کردن برد از آن
 • بررسی اتصال محکم تمامی قطعات به برد
 • بررسی تمیز بودن پایه قطعات سوکتی و اطمینان از برقراری اتصال صحیح آن ها
 • اطمینان از تمیزی برد و عدم حضور قطعه خارجی در آن
 • بررسی اتصالات سیمی و توجه به برقراری اتصال بین آن ها
 • در این مرحله باید ظاهر قطعات را بررسی کرد، گاهی اوقات قعطات سوخته تغییر رنگ میدهند و
  یا بدنه آن ها ذوب میشود
 • چک کردن پایه ها و سیم های خارج شده از یک قطعه که ممکن است اتصال آن خراب شده باشد.
 • در نهایت اگر هیچ کدام از موارد بالا اتفاق نیفتاده بود،
  با داشتن یک مولتی متر و تجهیزات مونتاژ، به عیب یابی قطعات پرداخته و قطعه ناسالم را تشخیص میدهیم و
  در نهایت قطعه معیوب را یا از روی برد جدا کرده و با قطعه سالم تعویض میکنیم.

اطلاعاتی کامل درباره آغاز به کار تعمیر بردهای الکترونیکی

همه ی دستگاه های الکترونیکی از تعدادی ماژول و یا قطعات الکترونیکی تشکیل شده اند.برای تعمیرات، نیازی به یادگیری روش های طراحی یک برد نیست و فقط شناخت قطعات و مدارات و تست کارکرد صحیح تک تک قطعات لازم است.

اولین قدم:

اولین قدم برای آغاز تعمیر عیب یابی قطعات است و شما باییسی حما تمامی قطعات را تست کرده و بتوانیید  قطعه خراب شده را پیدا کنیم و بعد از آن  قطعه ناسالم را تعویض و یا اگر قابل تعمیر باشد، تعمیر کنید. در مدارهای جدیدتر تعداد IC ها افزایش یافته است و به راحتی با استفاده از دیتاشیت میتوان آن را تعویض کرد.

یکی از مراحل تعمبر دستگاه الکترونیکی باز کردن بدنه آن یک مرحله از تعمیر است که علی رغم سادگی ظاهری، مبحث بسیار مهم و نیازمند دقتی است چون در حین این کار ممکن است بدنه و یا حتی خود برد، آسیب ببینند.

برای این کار ویدیوهای آموزشی با عنوان disassemble موجود هستند کهمیتوان با استفاده از آنها و با کسب تجربه، به نحوه باز کردن دستگاه مورد نظر مسلط شد. اما بخش مهم و اساسی برای تعمیر یک برد این است که کارکرد کلی آن دستگاه را بشناسید و بدانید که هر بخش از مدار چه نقشی را ایفا میکند و چه جریان و ولتاژی لازم دارد.

قابلیت تعمیر برد الکترونیکی :

نکته قابل توجه اینجاست که هر میزان که تکنولوژی درحال پیشرفت است، تعمیر دستگاه ها هم به همان میزان سخت تر میشوند.به این دلیل که تمامی قطعات در حال کوچکتر شدن هستند و مدارها در هم آمیخته میشوند.

به طور مثال یک سری IC هایی داریم که داخل خودشان WiFi، Bluetooth، processor و قسمت GSM را دارند و در واقع یک موبایل کامل را در داخل یک چیپ ارائه میدهند و قسمت های متنوع در مدارها هم IC های مجتمع بوده که عملا در صورت بروز مشکل غیر قابل تعمیر هستند.

این مدارها آینده الکترونیک هستند و به علت تکنولوژی بسیار بسیار بالا معمولا قابلیت تعمیر ندارند. یک وبسایت معروف هست که دستگاه های جدید را باز میکند و به تعمیر پذیری آنها از 0 تا 10 نمره میدهد. بسیاری از گوشی های جدیدی که در حال ساخت هستند، لپتاپ ها، مانیتور ها، هدفون ها و خیلی از دستگاه های دیگر جدیدا امتیازهایی نزدیک به صفر گرفته اند!!پس باید این موضوع را هم در نظر داشته باشید که تعمیر بردهای الکترونیکی که مدنظر شماست ممکن است امکان پذیر نباشد.

بنظر من هنر یک تعمیرکار خوب به این است که حتی در تعمیرات هم نوآوری داشته باشد و حتی بردهایی که از دید بقیه قابل تعمیر نیستند را نیز تعمیر کند.برای مثال در تعمیر موبایل، یک IC وجود دارد که با یک چسب خیلی خاص چسبانده شده و ماده حلال آن چسب در بازار ایران موجود نیست.

لذا هیچ تعمیرکاری آن را تعمیر نمیکند، اما یکی از تعمیرکاران ماهر موبایل در شیراز، تلاش کرده و با یک روش ابتکاری، IC را برداشته و تعویض میکند. از طرفی طبق شواهد ما از اطرافیانمان تعداد زیادی از افراد از رده دستگاه های قدیمی استفاده می کنند و به تبع هر دستگاه خرابی نیاز به تعمیر دار

تعمیرات برد الکترونیکی :

چطور میشود یک تعمیر کار الکترونیک شد:

من قبل از این که به کارهای صنعتی ورود کنم، سعی میکردم لوازم صوتی و تصویری را تعمیر کنم و در این زمینه از هیچ کس کمک نگرفتم. تعدادی کتاب الکترونیک خوانده بودم، از کتاب های درسی تا کتاب های تعمیر تلوزیون رنگی، رادیو ضبط و… اوایل چند مورد ناموفق داشتم و حتی گاهی اوقات مدار را خراب کردم، اما بعد از مدتی تقریبا ۷۰٪ موارد موفقیت آمیز بود. برای تعمیر هر مدار سعی میکردم از روش های آزمون و خطا استفاده کنم و حتی الامکان با خواندن دیتاشیت قطعه ها راوند کارکرد آن ها را بشناسم و سپس با بررسی آن ها علت خرابی را پیدا کنم.

آموزش جامع تعمیرات برد الکترونیکی

توضیحاتی درباره تعریف تعمیر پذیری یک برد الکترونیکی :

روی کاغذ هرچیزی که یک زمانی کار می کرده را می توانید تعمیر کنید. کاری که این وبسایت انجام میدهد، بررسی این موضوع است که آیا می توانید مشکل را درست پیدا کنید؟ آیا می توانید دستگاه را باز کنید و درست ببندید بدون اینکه بدنه صدمه بخورد؟ آیا اصلا تعمیر آن قطعه ارزش دارد؟ و فاکتورهای دیگر.

اینکه یک دستگاه امتیاز 0 گرفته، به این معنی نیست که نمیشود تعمیرش کرد بلکه به این معنی هست که احتمالا خود سازنده ها می توانند در طراحی پیچیده و ریز آن، مشکل را پیدا و برطرف کنند و
شانس یک تعمیرکار برای تعمیر آن خیلی خیلی پایین است. من با اینکه معتقدم تعمیر وسایل الکترونیکی یک علم مشخص (exact science) نیست،ولی در طول فعالیتم در حوزه الکترونیک دستگاه های خیلی زیادی را تعمیر کردم.

این کار فقط احتیاج به تجربه، دانش و ابتکار عمل دارد.

تعمیرات برد الکترونیکی را از کجا شروع کنیم ؟

شما باید این مسیر را بروید تا بتوانید با دید باز تعمیر کنید.هر آزمایش جدیدی که انجام میدهید، هر دستگاه جدیدی که می سازید، دریایی به اطلاعات شما اضافه می شود که همگی در زمانی لازم خواهند بود، هم در پروژه های بعدی و هم در تعمیر. با مسلط شدن بر مسائل الکترونیکی شما حتی به جایی خواهید رسید که قبل از باز کردن یک دستگاه (دستگاهی که با آن آشنایی دارید و نه هر دستگاهی)، کاملا می توانید حدس بزنید که داخلش چه قطعات و ماژول هایی هست و مشکل پیش آمده از کجاست؟همه چیز در تعمیر به تجربه برمیگردد و تجربه کسب کردنی است.

باید زحمت بکشید و مسیر را درست انتخاب کنید. شما باید سوار بر موج هایی شوید که در حال صعود هستند و نه نزول. کسانی که از دستگاه های قدیمی تر استفاده می کنند که قابل تعمیر هستند، بالاخره دیر یا زود باید تسلیم پیشرفت تکنولوژی شوند و روز به روز از تعداد آنها کم میشود. پس این یک موج در حال نزول است. به نظر شما 5 سال دیگر چه اتفاقی در صنعت مورد علاقه شما میفتد؟ آن را با تحقیق پیدا کنید و به سمتش بروید.

مقایسه ای ساده اما مهم بین یک تعمیرکار و یک تولید کننده

حالا موقعیت این فرد را با تولید کننده یک دستگاه الکترونیک که محصولی جدید و با کیفیت تولید میکند مقایسه کنید. یک تولید کننده توانایی ایجاد هزاران فرصت شغلی دارد، میتواند صادرات کرده و درآمد ارزی داشته باشد. در مورد اشاره شما به بازار خودرو هم باید بگم که به نظر من به هیچ عنوان تعمیرات الکترونیک را نمیشود با خودرو مقایسه کرد. کارخانه های تولید خودرو، باید خودرو را قابل تعمیر بسازند ولی این در مورد مدارهای الکترونیکی صادق نیست.

در مورد توجه مصرف کننده به قیمت تعمیرات و دسترسی تعمیرات هم باید اضافه کنم که  اکثریت جامعه اطلاعی از این قضیه ندارند.هرکسی که حداقل یک بار دستگاهی با مشکلات عجیب داشته میداند که تعمیر کردن آن خیلی امر امکان پذیری نیست و اکثرا به دنبال گارانتی تعویض هستند

در مورد اینکه گفتید مردم از دستگاه هایی که تعمیرپذیرتر هستند، استفاده میکنند بنده با نظر شما مخالفم، به نظرم مردم دستگاه هایی که گارانتی و خدمات بهتری ارائه میدهند را بیشتر قبول دارند. مصرف کننده ها زیاد به تعمیرات فکر نمی کنند چون امیدوار هستند که دستگاهی که تهیه کرده اند خراب نشود.(البته در مورد ماشین حرف شما را قبول دارم ولی در مورد دستگاه های الکترونیک به نظرم اینطور نیست

تعمیرات برد الکترونیکی

در حال حاضر برای کسی که به الکترونیک علاقه و قصد فعالیت در این رشته را دارد طراحی و ساخت دستگاه های الکترونیکی، مخصوصا دستگاه های مبتنی بر اینترنت اشیا جذاب و آینده دار خواهد بود. یکی از مهم ترین دلایلش این هست که آینده قطعا به این سمت خواهد رفت.امروزه شاهد این هستیم که اکثریت جامعه گوشی هوشمند دارند و اینترنت هم همه جا هست. حالا از لحاظ زمان بندی بهترین موقع برای شروع فعالیت در زمینه IOT است.

خیلی ایده ها هستند که بخاطر زمان بندی اشتباه شکست خوردند درحالیکه واقعا خوب بودند.مثلا چند سال قبل از اینکه YouTube ساخته شود، یک سایت کاملا مثل آن بوجود آمد ولی چون آن موقع سرعت اینترنت خیلی کم بود و امکان دیدن ویدئو فراهم نبود، شکست خورد و سال ها بعد YouTube با یک زمان بندی عالی، کل این بازار را به سلطه خودش درآورد. دلیل بعدی این هست که الکترونیک با گذشت زمان آسان تر شده و بیشتر از قبل در دسترس است. نیمی از یک دستگاه الکترونیکی، بخش برنامه نویسی آن است . پس ما با امکانات هرچند محدود در ایران هم توانایی ساخت دستگاه هایی که در کلاس جهانی باشند را داریم.

با توجه به نرخ تبدیل ریال به دلار و دست مزد مهندس ها و نیرو های کار ایران، به راحتی به این نتیجه میرسیم که امکان دارد تا ایران هم مثل چین شده و صادرات را گسترده به سراسر دنیا داشته باشد. اگر ما سعی کنیم محصولی بسازیم که امکان صادر کردن داشته باشد و
تقاضای بالایی برای آن باشد، اشتغال زایی و درآمد زایی خوبی داشته و هم به اقتصاد ایران که
الان خیلی در معرض آسیب هست کمک کردیم. دلیل بعدی بهتر بودن این بازار به کارهایی مثل تعمیر بردهای الکترونیکی، نبودن رقیب است.

آموزش جامع تعمیر کردن برد الکترونیکی

باورهای غلط و همه گیر

متاسفانه در بین مردم ایران کمتر کسی باور دارد که میتوان یک محصول سخت افزاری پیشرفته در کلاس جهانی را تولید کرد.در نتیجه رقابت بسیار کمرنگ است و شما با یک ایده خلاقانه میتوانید یک بازار را در دست بگیرید.

الان شما کسب و کارهایی که معروف شدند را ببینید، همه اینها یک وبسایت دارند و نهایتا یک اپلیکیشن موبایل.هزینه ورود و رقابت با این بیزینس ها زیاد نیست به همین دلیل است که
می بینیم چندین فروشگاه آنلاین، تاکسی آنلاین، خشکشویی آنلاین، بیمه آنلاین و… داریم.این جنس فعالیت ها علم الکترونیکی بالایی لازم ندارد و برای شروع به کار هزینه زیادی لازم نیست.

ولی با یک جستجوی ساده متوجه میشوید که تولید کننده سخت افزار، فعال در زمینه دیوایس ها و کارهایی از این قبیل بسیار کم هستند.

اینکه شما در یک زمینه خاص مثل تعمیر بردهای الکترونیکی یک تلویزیون فعالیت کنید، به مهارت شما و همچنین رونق صنعت و تولید کشور کمکی نمیکند.

عرض بنده این نیست که تعمیر بردهای الکترونیکی حرفه خوبی نیست، بلکه بنابر نیاز مردم لازم هم هست،اما تعمیر را بسپارید به دست افراد با تجربه در این زمینه که از قدیم در آن مشغول هستند و شما تا زمان دارید و تازه نفس هستید به دنبال فرصت ها و ایده های بزرگ بروید. امروزه شرکت های بسیار بزرگ الکترونیکی نیازمند نیروهای ماهر در زمینه IOT، برنامه نویسی انواع میکروکنترلرها و حتی یک نیروی زبردست در مونتاژ قطعات SMD هستند و با مزایای بالایی حاضر به استخدام این افراد میشوند.