دنیای تعمیر

 

آدرس دفتر ما

تهران - انقلاب

سبد خرید

چگونه در تعمیرات جاروبرقی حرفه‌ای شویم؟

دسته بندی مقالات

تهران | میدان انقلاب | صادقیه

شنبه تا پنجشنبه 8 تا 22

چگونه در تعمیرات جاروبرقی حرفه‌ای شویم؟
45
8 اکتبر 2023
حسن ویسی

چگونه در تعمیرات جاروبرقی حرفه‌ای شویم؟یکی از لوازم برقی پرمصرف و پراستهلاک در خانه که البته نقش مهمی هم در نظافت محیط اطراف دارد، جاروبرقی است. یک جاروبرقی خوب با مکش مناسب می‌تواند حتی غبارهایی را که با چشم دیده نمی‌شوند، از منافذ فرش و موکت بیرون بکشد. بدون شک جاروبرقی یکی از اساسی‌ترین لوازم منزل است که امروز در همه خانه‌ها یافت می‌شود و خرابی آن ممکن است تا حدی ما را دچار مشکل و چه بسا زندگی ما را مختل کند.

چگونه در تعمیرات جاروبرقی حرفه‌ای شویم؟

سازوکار جاروبرقی به گونه‌ای است که در آن یک موتور الکتریکی فن را برای مکش هوا، به حرکت در می‌آورد و در نتیجه زباله‌ها را در مخزن به دام می‌اندازد. برخی از قطعات جاروبرقی ازجمله لوله فنری، فیلترها، کیسه، موتور و … ممکن است دچار نقص شود که درصورت بروز چنین مشکلی باید به سرعت و قبل از هر اقدامی آن را نزد تعمیرکار جاروبرقی ببریم تا مشکل آن را بر طرف کند.

مسئله استهلاک بالای جاروبرقی موجب شده که تعمیرات جارو برقی بازار کار مناسبی برای متخصصین فعال در این رشته فراهم کند. البته بسیار مهم است که تعمیر دستگاه جاروبرقی توسط متخصصین تعمیرات جاروبرقی انجام گیرد تا عیب‌یابی آن به طور دقیق صورت گرفته و مطابق آن تعمیر شود. کمااینکه اگر جاروبرقی به درستی تعمیر نشود، به مرور زمان مشکل و خرابی دستگاه می‌تواند حتی شدیدتر از قبل بروز کند. بنابراین نیاز است که تعمیرکار به خوبی به برطرف کردن مشکلات دستگاه بپردازد.

جاروبرقی چگونه کار می‌کند؟

بهتر است که پیش از ورود به بحث آموزش تعمیرات جاروبرقی، با نحوه عملکرد این دستگاه آشنا شویم. جاروبرقی با کاهش فشار هوا در مخزن و ایجاد اختلاف فشار با بیرون، مکش مورد نیاز را ایجاد می‌کند، زیرا فشار هوا در بیرون دستگاه بیشتر از داخل مخزن است. به همین دلیل هوای بیرون تمایل دارد که به داخل مخزن جاروبرقی وارد شود و در حین این کار، زباله‌ها را نیز با خود به داخل مخزن می‌کشد. درنهایت اشیایی که همراه با هوا وارد مخزن جاروبرقی شده‌اند، در آن محبوس می‌شوند و هوا از آن خارج می‌شود. بهتر است از ورود اشیا تیز و برنده، زباله‌های بزرگ و… به داخل دستگاه جلوگیری کنید. چراکه این امر موجب آسیب رسیدن به دستگاه و خرابی آن می‌شود.

چرا تعمیر جاروبرقی را فرا بگیریم؟

یادگیری تعمیر جاروبرقی می‌تواند به راه‌اندازی یک کسب و کار پر رونق بینجامد و شما از این طریق می‌توانید منبع درآمد ثابتی برای خودتان ایجاد کنید. داشتن مهارت در این حرفه جزء اولویت‌هاست، بنابراین شما می‌توانید با استفاده از دوره‌های آموزش کامل تعمیر جاروبرقی این مهارت‌ها را کسب کنید.

مطالب مرتبط : تعمیرات لوازم خانگی

در بسیاری مواقع عیوب پیش آمده برای جاروبرقی نیازمند تعمیر تخصصی ندارد. از این رو آشنایی با تعمیرات جاروبرقی بسیار مفید بوده و در مواقع لازم به کمک افراد می‌آید. بنابراین اگر بخواهیم از هزینه‌های مختلف روزمره کاسته و در کمترین زمان مشکل جاروبرقی را برطرف نماییم، بهتر است تا خود نیز دانش کافی در این زمینه را کسب کرده و با تسلط کامل جاروبرقی را تعمیر کنیم.

چه کسانی کاندیدای مناسب آموزش تعمیر جاروبرقی هستند؟

در پاسخ به این سوال که چه کسانی کاندیدای مناسب آموزش تعمیر جاروبرقی هستند می‌توان گفت که علاقه‌مندان به کارهای فنی، علاقه‌مندان به تعمیرات لوازم خانگی، کسانی که به دنبال شغل پاره‌وقت یا شغل دوم هستند، کسانی که به دنبال شغلی پر درآمد با امنیت شغلی بالا هستند، افرادی که به دنبال راه‌اندازی کسب و کاری با سرمایه اندک هستند، تعمیر کاران مبتدی و تعمیرکاران مجرب، مناسب گذراندن دوره‌های تعمیر جاروبرقی هستند.

مطالب مرتبط : تعمیر دکمه پاور لپ تاپ

برای یادگیری تعمیرات جاروبرقی چه مدرکی نیاز است؟

خوشبختانه تعمیر جاروبرقی و لوازم خانگی نیاز به تحصیلات دانشگاهی ندارد و خیلی از افراد بدون داشتن تحصیلات عالیه در این حرفه مشغول به کار هستند و بازار کار بسیار پر رونقی هم دارند. برای یادگیری این حرفه راه‌های مختلفی ازجمله شرکت در آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و همچنین شاگردی کردن در کنار افراد حرفه‌ای این کار وجود دارد که در هر کدام از این روش‌ها، مهارت و توانایی‌های مختلفی را کسب خواهید کرد.

مدت زمان لازم برای یادگیری تعمیر جاروبرقی چقدر است؟

داشتن علاقه و پشتکار، مهمترین نکته در یادگیری تعمیر جاروبرقی به شمار می‌رود. افرادی که می‌خواهند این حرفه را به صورت کاملا حرفه‌ای یاد بگیرند، می‌توانند از دوره آموزش تعمیر جاروبرقی استفاده کنند. این آموزش مدت زمان یادگیری را به حداقل می‌رساند و به این طریق می‌توانید در کمتر از دو ماه تعمیر جاروبرقی را یاد بگیرید و وارد بازار کار شوید. ویژگی دیگر این دوره این است که می‌توانید آن را در هر ساعت از شبانه روز تماشا کنید و به تکرار و تمرین بپردازید.

هزینه تعمیر جاروبرقی چقدر است؟

هزینه تعمیر بخش‌های مختلف جاروبرقی با توجه به تنوع قطعات آن متغیر است. مثلا در صورت سوختن کامل موتور الکتریکی باید هزینه بیشتری پرداخت کرد چرا که نیاز است تا موتور تعویض شود. این هزینه در صورت نیاز به تعویض سیم‌پیچی موتور پایین‌تر است. علاوه بر این هزینه تعمیر جاروبرقی با توجه حرفه‌ای بودن تعمیرکار و شهر و محل کار تعمیرکار نیز می‌تواند متفاوت باشد.

وسایل مورد نیاز برای شروع تعمیر جاروبرقی چیست؟

ابزار و وسایلی که برای تعمیر جاروبرقی و راه‌اندازی کارگاه کوچک تعمیر لوازم خانگی و به خصوص جاروبرقی نیاز است شامل ست پیچ گوشتی، دریل شارژی، مجموعه درایور مهره، ست آچار، انبر دست، کاردک، سیم چین، جعبه‌یکمک‌های اولیه، لوازم ایمنی و… است.

سرمایه لازم برای شروع تعمیر جاروبرقی چقدر است؟

آنچه مسلم است برای راه‌اندازی هر حرفه و شغلی، نیاز به سرمایه وجود دارد که این سرمایه متناسب با نوع شغل، می‌تواند ارقام مختلفی باشد. بعضی مشاغل مانند تعمیر جاروبرقی به سرمایه خیلی کمی نیاز دارند. درواقع راه‌انداری شغل تعمیر جاروبرقی با کمترین هزینه و استفاده از دوره آموزش گام به گام تعمیر جاروبرقی امکان‌پذیر است. بعد از کسب مهارت شما به سرمایه‌ای برای خرید ابزار و وسایل این حرفه نیاز خواهید داشت. سپس می‌توانید از همان ابتدا مکانی را برای شروع کارتان اختصاص دهید که اجاره و خرید و رهن مکان از منطقه‌ای به منطقه‌ دیگر متفاوت خواهد بود. همچنین می‌توانید به صورت قراردادی با شرکت‌های خدماتی یا سیار مشغول به کار شوید و بعد از مدتی مغازه تعمیر جاروبرقی خود را راه‌اندازی کنید. گفتنی است که تعمیر جاروبرقی یکی از محبوب‌ترین آموزش‌ها در رشته‌های فنی به شمار می‌رود.

بازار کار تعمیر جاروبرقی در ایران چگونه است؟

به طور کلی تعمیر لوازم برقی در ایران همیشه از بازار خوبی برخوردار بوده و این نکته درمورد تعمیر جاروبرقی نیز صادق است. تعمیرکار جاروبرقی با استخدام در مراکز خدمات پس از فروش، نمایندگی برندهای مختلف و حتی با حداقل سرمایه می‌تواند کار خود را آغاز کرده و به صورت خصوصی وارد بازار کار شود. در این میان مشاغلی که جنبه مهارت در آن پررنگ‌تر است، به گونه‌ای است که اگر افراد بتوانند با کسب تجربه، مهارت لازم و دانش کافی به آن ورود کنند، در مدت کوتاهی با استقبال مشتریان زیادی روبرو می‌شوند.

مطالب مرتبط : آموزش تعمیرات لوازم خانگی

جاروبرقی تقریبا طول عمر بیش از 10 سال دارد و بعد از این مدت، قطعات آن دچار فرسودگی می‌شود، که به دلیل بالا بودن قیمت خرید جاروبرقی نو، خیلی از افراد قطعات فرسوده را تعمیر و یا تعویض می‌کنند که این موارد باعث رونق گرفتن بازار کار تعمیر جاروبرقی شده است. همچنین بسیاری از جاروبرقی‌ها با کوچکترین و جزئی‌ترین تعمیر قطعات، مجددا شروع به کار می‌کنند که دانستن این موارد باعث شده تا همه‌ افراد ابتدا به دنبال تعمیر جاروبرقی باشند و در مراحل بعد، جاروبرقی نو خریداری کنند. آموزش اصولی تعمیر جاروبرقی به شما کمک می‌کند که این حرفه را یاد بگیرید و با توجه به دلایل گفته شده از مزایای این کار بهره‌مند شده و وارد بازار کار شوید.

درآمد شغل تعمیر جاروبرقی در ایران چقدر است؟

به طور کلی لوازم خانگی و به خصوص جاروبرقی قیمت بالایی دارد و با توجه به تحریم‌های سال‌های اخیر، قیمت این وسایل به طور چشمگیری بالاتر رفته است و امکان خرید آنها در صورت خرابی وسایل قدیمی برای بسیاری از افراد وجود ندارد. به همین دلیل است که در صورتی که وسیله‌ای در منزل خراب شود افراد به جای خرید وسیله جدید تلاش می کنند تا به هر نحوی به تعمیر همان دستگاه قبلی بپردازند تا از پرداخت هزینه اضافی جلوگیری نمایند. لذا شغل تعمیر جاروبرقی و دیگر لوازم خانگی شغلی است که مراجعه کنندگان بسیاری دارد و آن را جزء مشاغل پردرآمد محسوب می‌کنند.

میزان درآمد شما در حرفه تعمیر جاروبرقی با توجه به مهارت و حرفه‌ای بودن در کارتان تعیین می‌شود. به این ترتیب که اگر از مهارت بالایی برخوردار باشید، مشتری‌های شما زیاد خواهد بود و درآمد شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

مطالب مرتبط : تعمیرات جاروبرقی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *