دنیای تعمیر

 

آدرس دفتر ما

تهران - انقلاب

سبد خرید

چگونه در تعمیرات کولرگازی حرفه‌ای شویم؟

دسته بندی مقالات

تهران | میدان انقلاب | صادقیه

شنبه تا پنجشنبه 8 تا 22

چگونه در تعمیرات کولرگازی حرفه‌ای شویم؟
41
15 اکتبر 2023
حسن ویسی

چگونه در تعمیرات کولرگازی حرفه‌ای شویم؟استفاده از کولرگازی در سال‌های اخیر در ایران، رشد قابل توجهی داشته است. دستگاه‌هایی که برای بازدهی بهتر، نیازمند رعایت برخی استانداردها هستند تا در آینده دچار مشکلات مختلف نشوند. این مساله ضرورت نصب کولرهای گازی توسط نصاب‌های حرفه‌ای و آموزش دیده را دوچندان می‌کند. کمااینکه کولرهای گازی پس از نصب، هر چند وقت یک بار نیازمند سرویس شدن یا تعمیر هستند که این خدمت ازسوی متخصصان حرفه‌ای ارائه می‌شود.

چگونه در تعمیرات کولرگازی حرفه‌ای شویم؟

از آنجا که شغل نصب و تعمیرات کولرگازی در ایران، یکی از مشاغل پردرآمد فنی است، نصاب و تعمیرکار کولرگازی می‌بایست کلیه مهارت‌های لازم برای نصب انواع برندها و مدل‌های کولرگازی، سرویس کولرگازی، تعمیرات و عیب‌یابی انواع مشکلات کولر گازی، تعویض قطعات و غیره را داشته باشد. همچنین متخصص کولرگازی باید با سیم‌کشی، جوشکاری و کابل‌کشی نیز آشنا بوده و دستورالعمل‌های ایمنی را بداند.

بررسی بازار کار شغل نصب و تعمیرات کولر گازی

امروزه در سطح شهر کمتر ساختمانی را می‌توان پیدا کرد که برای تهویه از کولرگازی استفاده نکند. با توجه به رشد ساختمان‌سازی و افزایش پروژه‌های ساختمانی در کشور، طبیعی است که بازار کار نصب و تعمیرات کولرگازی آینده روشنی دارد. اما باید توجه داشت که نصب و تعمیرات کولرگازی امری تخصصی بوده و تنها افرادی می‌توانند در بازار آن موفق باشند که تخصص لازم را داشته باشند.

از طرف دیگر کولرگازی یک دستگاه الکترونیکی سرمایشی و گرمایشی است که در تمام فصول سال مورد استفاده قرار می گیرد، به همین دلیل امکان فرسایش و خرابی قطعات مختلف آن وجود دارد. از آنجا که ساختار کولرهای گازی به شکلی است که افراد عادی نمی توانند از پس تعمیر آن برآیند، بنابراین باید از تعمیرکاران متخصص کمک بخواهند. این مساله باعث شده که بازار شغل تعمیرات و نصب کولر گازی در ایران همواره پررونق باشد. به این شکل که افراد، هم می توانند به صورت یک تعمیرکار مستقل فعالیت کنند و هم با نمایندگی های مجاز برندهای مختلف کولر گازی و شرکت های تعمیراتی و خدماتی همکاری کنند و به عنوان نماینده متخصص شرکت به مشتریان خدمات لازم را ارائه دهند.

مهارت‌های لازم برای یک تعمیرکار و نصاب حرفه‌ای کولرگازی چیست؟

کسی که در زمینه تعمیر و نصب کولر گازی فعالیت می‌کند، باید بداند که وارد یک حوزه تخصصی شده و برای دستیابی به موفقیت، نیازمند مهارت‌های خاصی است. آشنایی با انواع کولرگازی، شناخت ابزار و تجهیزات نصب کولرگازی و طرز کار آنها، مهارت در یافتن جای مناسب برای نصب یونیت داخلی و خارجی کولرگازی، مهارت در نصب اصولی یونیت داخلی و خارجی کولرگازی، مهارت کارکردن با لوله مسی اعم از بریدن، دلاله کردن، گشاد کردن و خم کردن، توانایی شارژ گاز کولر، مهارت در جوشکاری، مهارت در سیم‌کشی، کابل‌کشی، و نصب داکت‌ها در مدارهای کولر گازی، مهارت در سرویس کولرگازی و عیب‌یابی و تعمیر قطعات کولر گازی، مهارت در سوهان کاری و سوراخ کاری قطعات، مهارت در تعمیر و عیب‌یابی برد الکترونیکی کولرگازی و غیره از مهارت‌های مهمی هستند که یک تعمیرکار کولرگازی باید داشته باشد.

وظایف تعمیرکار و نصاب حرفه ای کولر گازی چیست؟

یکی از وظایف نصاب و تعمیرکار حرفه ای کولرگازی، شارژ گاز کولر گازی، رفع نشتی قسمت های مختلف کولر گازی، رفع ارتعاش یونیت های داخلی و خارجی، تعویض کمپرسور، کنتاکتور، لوله مویی، شیر برقی، فیلتر درایر، خازن و قطعات دیگر کولر گازی، تخلیه آب درین، تعمیر اینورتر، نصب فیوز مینیاتوری، پایۀ زمینی کولر گازی، نصب یونیت داخلی و خارجی کولر گازی، شست و شوی مدار کولر گازی، کابل کشی، لوله کشی، داکت کشی و غیره است.

این در حالی است که کولر گازی به نصب اصولی و دقیق نیاز دارد و اگر توسط نصاب ماهر نصب نشود می تواند بعدها مشکلات پی در پی را برایتان به وجود آورد. سرویس و تعمیر کولر گازی از وظایف دیگر نصاب و تعمیرکار کولر گازی است در نتیجه کار آن ها فقط به نصب و تعمیرات کولر گازی منتهی نمی شود. کاربران باید به صورت سالانه کولر گازی خود را سرویس کنند تا کولر گازی بهترین بازدهی را داشته باشد و به تعمیرات جدی نیاز نداشته باشد.

میزان درآمد نصب و تعمیر کولرگازی به چه عواملی بستگی دارد؟

میزان درآمد نصب و تعمیرات کولر گازی نسبت مستقیمی با سطح دانش و تخصص تعمیرکار کولرگازی دارد. به این ترتیب که هرچه میزان دانش و مهارت افزایش یابد، بدون شک درآمد نیز بالا خواهد رفت. لذا یکی از پیش شرط های اصلی برای افزایش درآمد در این حرفه این است که سطح مهارت خود را بالا برید. قیمت رقابتی، مشتری مداری، کیفیت ارائه خدمات، تبلیغات، سرعت عمل و خوش قولی از دیگر عوامل تاثیرگذار بر درآمد این شغل هستند.

از آنجا که تکنولوژی در حال پیشرفت بوده و روز به روز دستگاه های جدیدتر با امکانات بیشتری وارد بازار می شوند، داشتن آگاهی از این پیشرفت ها لازمه موفقیت در این شغل است. همچنین برندهای مختلف ممکن است امکانات مختلفی ارائه دهند و از طرفی دستگاه ها در برندهای مختلف، دارای خطاهای مختلفی هستند که یک تعمیرکار خوب باید از تمام این برندها و ارورهای آنها آگاهی داشته باشد تا بتواند به درآمد مطلوب برسد.

علاوه بر مهارت و دانش، انجام تبلیغات مناسب نیز می تواند در بالا بردن درآمد تعمیرات کولرگازی نقشی اساسی ایفا کند. کمااینکه تبلیغات یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در هر شغلی است که در مورد تعمیرات کولرگازی می تواند از روش هایی مثل پخش تراکت، کارت ویزیت و تبلیغات اینترنتی انجام شود. درنهایت حسن برخورد با مشتری، تحویل به موقع کار و عدم دریافت هزینه های بالا می تواند در رشد درآمد افراد شاغل در این حرفه موثر باشد.

چگونه درآمد خود را در کار تعمیر کولر گازی افزایش دهیم؟

در زمینه درآمدزایی تعمیر و نصب کولر گازی عوامل مختلفی موثر هستند. از آنجا که ساختار این دستگاه از قطعات مختلفی تشکیل شده، تعمیر و عیب یابی بسیاری از قطعات آن تخصصی بوده و افرادی که در این کار تخصص ندارند، مهارت لازم برای تعمیر و عیب یابی آن را نیز ندارند. لذا یکی از مهم ترین پارامترهای درآمدزایی در این شغل داشتن دانش و تخصص بالاست که این پارامتر در دوره تعمیرات کولر گازی قابل دستیابی است.

یکی دیگر از موارد مهم، مشتری مداری است که باید همواره سرلوحه کار یک تعمیرکار کولرگازی قرار گیرد تا بتواند مشتری های خود را حفظ و درآمد خود را افزایش دهد.

چگونه می توانیم به عنوان تعمیرکار و نصاب حرفه ای کولر گازی فعالیت کنیم؟

کسب مهارت در حرفه تعمیرات پکیج روش های مختلفی دارد که یکی از آنها فعالیت برای مدتی در کنار فردی است که در این کار استاد بوده و دارای تجربه بالایی است. البته این روش ممکن است کمی زمان بر بوده و نیاز به حداقل 6 ماه تا یک سال کار کردن داشته باشد. روش دیگر تحصیل در رشته برق و الکترونیک و مطالعه آزاد در رابطه با کولر گازی است که از این طریق نیز می توان تا حدودی به این مهارت دست پیدا کرد. اما بهترین روش برای آموزش نکات مختلف در رابطه با نصب و تعمیر کولر گازی، شرکت در دوره های آموزشی تعمیرات کولرگازی در آموزشگاه ها است. خاص آنکه آموزشگاه هایی مثل مجمتع فنی تهران پایتخت تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای مشغول به ارائه آموزش در زمینه نصب و تعمیر کولر گازی و اسپیلت هستند که پس از طی دوره به صورت کامل، به کارآموزان مدرک معتبر فنی و حرفه ای ارائه می دهند.

این روش به گونه ای است که مهارت های لازم به صورت تئوری و عملی در اختیار کارآموزان قرار می گیرد و افراد پس از پایان دوره، توانایی ورود به بازار کار و کسب تجربه را خواهند داشت. یکی از مزیت های این دوره ها این است که افراد بدون داشتن پیش زمینه الکترونیک و برق، قادر به شرکت بوده و مدرک تحصیلی خاصی برای ورود به این کلاس ها نیاز ندارند. همچنین این دوره ها کوتاه مدت بوده و افراد مختلف در هر سنی می توانند در آن شرکت کنند.

درنهایت سرفصل های آموزشی این دوره ها کامل و جامع بوده و به معرفی کولرگازی و قطعات مختلف آن و نحوه نصب و تعمیرات آن می پردازد.

شناخت ابزار تخصصی و نحوه استفاده صحیح از آن ها نیز از موارد مهمی است که در کلاس های تخصصی آموزش داده می شود. کار با ابزار از آن نظر مهم است که اگر به درستی استفاده شوند، می توانند عیب یابی و تعمیر را آسان تر کنند، در غیر این صورت نه تنها به تعمیر کولر گازی کمکی نمی کنند، بلکه می توانند به دستگاه صدمه نیز بزنند. نکته دیگر این است که برای ثبت نام در دوره آموزش تعمیرات کولر گازی به مدرک تحصیلی خاصی نیاز نیست و در هر مقطع تحصیلی و سن، می توانید در دوره های تخصصی نصب و تعمیر کولرهای گازی شرکت کنید.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *