دنیای تعمیر

 

آدرس دفتر ما

تهران - انقلاب

سبد خرید

دوربین ToF یا مدت پرواز چیست

دسته بندی مقالات

تهران | میدان انقلاب | صادقیه

شنبه تا پنجشنبه 8 تا 22

دوربین ToF یا مدت پرواز چیست
1395
14 اکتبر 2015
حسن ویسی

در حال حاضر برای خرید گوشی جدید باید مشخصات زیادی را بررسی کنید و حالا یک ویژگی دیگر هم در حال اضافه شدن به انواع و اقسام گوشی‌های هوشمند است. در حال حاضر ماژول دوربین برخی از گوشی‌ها به غیر از دوربین تله‌فوتو یا اولترا واید، از دوربین ToF یا مدت پرواز هم بهره می‌برند. حتی اپل هم برای آیفون‌های۲۰۲۰ قصد دارد از چنین سنسوری استفاده کند. اما دوربین ToF چیست و چرا روزبه‌روز به شمار گوشی‌های مبتنی بر آن افزوده می‌شود

دوربین ToF چیست؟

اگرچه دوربین ToF را به‌عنوان یک دوربین جدید در ماژول دوربین‌های چندگانه گوشی‌های هوشمند در نظر می‌گیرند، ولی شباهتی به دیگر لنزها و دوربین‌های معمولی ندارد. مهم‌ترین وظیفه این سنسور، تشخیص عمق است نه دریافت نور.

این سنسورها، با تابش پالس‌های مادون قرمز و محاسبه زمان رفت و برگشت آن‌ها، می‌توانند نقشه سه‌بعدی دقیقی را از محیط اطراف گوشی ایجاد کنند. از لحاظ عملکردی، تقریبا مشابه دوربین TrueDepth موجود در پنل جلویی آیفون‌های جدید است ولی به جای اینکه مسافت و وسعت محدودی را پوشش دهد، می‌تواند محیط‌های بزرگ‌تری را زیر نظر قرار دهد.

با توجه به سرعت نور که ۲۹۹۷۹۲۴۵۸ متر بر ثانیه است

این دوربین به‌سرعت می‌تواند کار خود را انجام دهد. تمام این پالس‌های نوری در طیف مادون قرمز هستند و به همین خاطر کاربر چیزی را مشاهده نمی‌کند و تمام این نورها نامرئی محسوب می‌شوند.

بخشی از دلیل اصلی راهیابی دوربین ToF به گوشی‌های هوشمند این است که این سنسورها اندازه بزرگی ندارند و می‌توانند محدوده وسیعی را با دقت و سرعت زیادی اسکن کنند. در ضمن از لحاظ مصرف انرژی هم بسیار کم‌مصرف محسوب می‌شوند و تمام این عوامل دست به دست هم داده تا این سنسورها محبوبیت فزاینده‌ای پیدا کنند.

علاوه بر این، باید به روند نزولی قیمت آن هم اشاره کنیم که به شرکت‌های سازنده اجازه می‌دهد برای انواع گوشی‌های خود از چنین سنسوری بهره ببرند. از لحاظ اصول اولیه، دوربین ToF تفاوت خیلی زیادی با تکنولوژی «لیدار» (Lidar) ندارد که در اتومبیل‌های خودران مورد استفاده قرار می‌گیرد. ولی در این تکنولوژی، از لیزر استفاده می‌شود ولی دوربین ToF از مادون قرمز بهره می‌برد.

همچنین در ربات‌ها، مطالعات توپوگرافی یا عارضه‌نگاری و پهپادها هم دوربین‌های ToF تعبیه می‌شوند و در نسل دوم کینکت ایکس‌باکس هم از چنین سنسورهایی استفاده شده است. با بهره‌گیری از دوربین ToF، این وسایل به‌سرعت می‌توانند مکان اشیاء مختلف در یک فضای سه‌بعدی را تشخیص بدهند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *