دنیای تعمیر

 

آدرس دفتر ما

تهران - انقلاب

سبد خرید

تلویزیون 4K و رزولوشن 4K چیست؟

دسته بندی مقالات

تهران | میدان انقلاب | صادقیه

شنبه تا پنجشنبه 8 تا 22

تلویزیون 4K و رزولوشن 4K چیست؟
1488
15 مارس 2021
حسن ویسی

تا چند سال پیش ، کیفیت Full HD وضوح مورد نظر برای تلاش بود. تلویزیون های Full-HD برای اکثر خریداران تلویزیون از جعبه های تنظیم بالا گرفته تا فرمت دیسک ویدیویی Blu-Ray که هنوز هم محبوبیت زیادی دارد. اما طولی نکشید که این قطعنامه یک بار محبوب (تا حدودی) منسوخ شد. وضوح تصویر امروز 4K است که با نام Ultra High Definition یا UHD نیز شناخته می شود و بسیاری از تلویزیون ها و مانیتورهای جدید ، بدون توجه به اندازه ، با این وضوح در صفحه نمایش خود هستند.

 

اما دقیقاً 4K چیست؟ بیشتر ما این اصطلاح را شنیده ایم ، اما این از نظر عملی به چه معناست؟ راهنمای ما به شما کمک می کند اصطلاحات و مشخصات موجود در تلویزیون 4K را از بین ببرید و همچنین به شما درک می دهد که هدف تلویزیون 4K چیست. برای آگاهی از هر آنچه در مورد تلویزیون های 4K باید بدانید ادامه مطلب را بخوانید.

 

تلویزیون 4K و رزولوشن 4K چیست؟

بیایید ابتدا به سوال بزرگ پاسخ دهیم. 4K یا Ultra-HD وضوح صفحه نمایش است ، تعداد پیکسل ها معمولاً در حدود علامت 4000 پیکسل در سمت افقی است – این برای اکثر تلویزیون ها معمولاً 3840×2160 پیکسل است. این عدد همان نام مشترک 4K است ، در حالی که اصطلاح Ultra-HD به وضوح بالاتر از کامل-HD آن اشاره دارد. 4K در حدود چهار برابر پیکسل های Full-HD بسته بندی می شود ، بنابراین در مورد کیفیت تصویر بسیار واضح و دقیق تر است.

 

سونی X95G 55 اینچ 4K HDR هوشمند تلویزیون Android بررسی

بدیهی است که یک تلویزیون 4K برای بهترین نتیجه به محتوای 4K نیاز دارد. خوشبختانه امروزه دسترسی به محتوای 4K بسیار آسان تر از حتی دو سال پیش است. بیشتر این به دلیل سرعت اینترنت بهتر ، محدودیت بالاتر داده ها و سخت افزارهای همیشه در حال بهبود است که اکنون می تواند حجم زیادی از اطلاعات مورد نیاز برای 4K را بارگیری ، پردازش و پخش کند. سرویس های پیشرو جریان مانند Netflix و Amazon Prime Video یک کاتالوگ به سرعت در حال گسترش محتوای 4K را ارائه می دهند که امروزه به راحتی در تلویزیون 4K شما قابل دسترسی است.

 

چگونه می توانم به محتوای 4K دسترسی پیدا کنم؟

روش های مختلفی برای دسترسی به محتوای 4K در تلویزیون شما وجود دارد. روش اول شامل استفاده از دستگاه منبع 4K است. این می تواند یک دستگاه جریان مانند Rs باشد. 5،999 Amazon Fire TV Stick 4K یا Apple TV 4K که دارای سخت افزار و نرم افزار پخش جریانی محتوای 4K از ارائه دهندگان محتوا مانند Netflix ، Amazon Prime Video و Apple iTunes است.

 

همچنین یک Playstation 4 Pro به شما امکان می دهد محتوای 4K را پخش جریانی کنید و همچنین بازی های پشتیبانی شده با وضوح 4K را انجام دهید.

 

بررسی Amazon Fire TV Stick 4K

همچنین می توانید روی یک پخش کننده و دیسک UHD Blu Ray خوب سرمایه گذاری کنید که به شما امکان تماشای محتوای 4K با کیفیت را در تلویزیون 4K می دهد. این روش در طولانی مدت کمی گران است ، اما به شما امکان می دهد یک کتابخانه محتوا ایجاد کنید که به اینترنت وابسته نباشد و بهترین کیفیت فیلم را از منبع نوید دهد.

 

همه این روش ها شامل اتصال دستگاه منبع از طریق درگاه HDMI در تلویزیون 4K شما است. برخی از تلویزیون های 4K ممکن است از یک سیگنال ویدئویی 4K در همه پورت های HDMI پشتیبانی نکنند ، بنابراین مطمئن شوید که به تلویزیون صحیح وصل شده اید.

تلویزیون 4K و رزولوشن 4K چیست؟

 

برنامه های داخلی برخی از تلویزیون ها مانند Sony X95G همچنین به شما امکان می دهد محتوای 4K را پخش کنید و دیگر نیازی به خرید هرگونه کابل اضافی یا پخش کننده رسانه نیست.

 

بررسی تلویزیون هوشمند تامسون 40 اینچ: 4K HDR زیر Rs. 21،000 اما آیا خوب است؟

من 4K را می فهمم. حالا HDR چیست؟

HDR یا فیلمبرداری با دامنه دینامیکی بالا در تلویزیون ها ، به دامنه دینامیکی بالاتر رنگ در تلویزیون اشاره دارد. بنابراین تلویزیون HDR قادر خواهد بود طیف وسیع تری از رنگ ها را به نمایش بگذارد ، این امر باعث می شود اوج روشنایی بهتر ، سایه های روشن سفید ، سایه های عمیق سیاه و کنتراست بهتر وجود داشته باشد. بنابراین ، تلویزیون تصویری روشن تر ، با جزئیات بیشتر ، پر جنب و جوش تر و به طور کلی بهتر از تصویری با دامنه دینامیکی استاندارد ارائه می دهد.

 

HDR عموماً نشان دهنده عمق رنگ 10 بیتی یا بالاتر است. رایج ترین استاندارد محبوب HDR در حال حاضر HDR10 و HDR10 + است که همانطور که از نامشان پیداست ، عمق رنگ 10 بیتی را ارائه می دهند. استاندارد Dolby Vision ، ساخته شده توسط Dolby ، امکان عمق رنگ 12 بیتی بالاتر را فراهم می کند و همچنین با HDR10 و HDR10 + نیز سازگار است. Dolby Vision اگرچه نسبت به دو استاندارد سابق کمتر رایج است ، اما در تعداد فزاینده ای از تلویزیون های 4K HDR و همچنین با محتوا پشتیبانی می شود.

 

تلویزیون 4k تلویزیون اصلی اصلی unsplash 4K

تلویزیون 4K و رزولوشن 4K چیست؟

تلویزیون شما با HDR کافی نیست. شما به محتوای HDR نیاز دارید که به طور خاص ایجاد شده است تا به صفحه نمایش اجازه دهد دامنه دینامیکی بالاتر و طیف رنگی گسترده تری را نشان دهد. محتوای HDR در مقایسه با استاندارد دامنه دینامیکی استاندارد هنوز نسبتاً نادر است ، اما این روزها محتوای 4K زیادی نیز برای HDR در نظر گرفته شده است.

 

محدوده تلویزیون Vu Premium 4K Android TV با شروع از Rs در هند آغاز به کار کرد. 30999

HDR از نظر فنی بر روی هر رزولوشن کار می کند و از نظر عملکرد به 4K وابسته نیست زیرا به طور مستقل کار می کند و دامنه پویا و دامنه رنگ را به جای تعداد پیکسل ها تعیین می کند. با این حال ، تأثیر HDR در وضوح بالاتر بهتر است و 4K تمایل دارد تاثیری که محتوای خوب HDR ارائه می دهد را به درستی نشان دهد. دلیل این امر این است که طیف وسیع تری از رنگ با صفحه تیز و محتوا به بهترین وجه مشاهده می شود – فقط درصورتی که تلویزیون به اندازه کافی کافی باشد ، می توانید تغییرات دقیق رنگ و سفیدهای روشن را با وضوح بیشتری مشاهده کنید.

 

 

آیا خرید تلویزیون 4K بدون HDR و اتصال هوشمند منطقی است؟

تا همین اواخر ، فیلم HDR اصلاً ویژگی مهمی در تلویزیون نبود. محتوا به سادگی در اطراف آن تنظیم نشده بود. با این حال ، وضع تصویب اکنون به سرعت در حال افزایش است و اکثر تلویزیون های جدید 4K با پشتیبانی از فیلم HDR ارائه می شوند. ممکن است برخی از تلویزیون ها و مانیتورهای قدیمی دارای صفحه نمایش با وضوح 4K بدون پشتیبانی از HDR باشند ، اما این روزها دیدن یک تلویزیون 4K بدون HDR یک امر نسبتاً نادر است. با این وجود اطمینان حاصل کنید که تلویزیون 4K جدید شما از فیلم HDR پشتیبانی نمی کند. این به میزان قابل توجهی به هزینه تلویزیون اضافه نمی کند و در صورت استفاده با محتوای مناسب ، می تواند تجربه مشاهده شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

 

از طرف دیگر ، اگر بتوانید یک تلویزیون 4K HDR بدون اتصال هوشمند خریداری کنید ، منطقی خواهد بود. شما همیشه می توانید اتصال هوشمند را از طریق دستگاه پخش جریانی ، کنسول بازی یا پخش کننده Blu Ray که مسلماً عملکرد بهتری نسبت به بیشتر رابط های هوشمند تلویزیون ها دارند ، اضافه کنید. با این حال ، یک جستجوی سریع آنلاین به شما نشان می دهد که اکثر تلویزیون های 4K موجود با اتصال هوشمند ارائه می شوند و خرید یک تلویزیون 4K که هوشمند نیست ، دشوار است. به این دلیل که 4K خود یک ویژگی برتر است و سازندگان تلویزیون برای توجیه قیمت های بالاتر تمایل دارند هر ویژگی ممکن – از جمله پشتیبانی هوشمند و HDR – را به تلویزیون های 4K خود اضافه کنند.

 

من اخیراً یک تلویزیون 4K خریداری کردم – آیا باید همین حالا به تلویزیون HDR ارتقا پیدا کنم؟

اگر به تازگی یک تلویزیون 4K خریداری کرده اید که دارای HDR نیست ، ممکن است از این که یک ویژگی اصلی را از دست داده اید کمی ناامید شوید. با این حال ، ما توصیه نمی کنیم تلویزیون نسبتاً جدید خود را برای تلویزیون حتی جدیدتر فقط برای مزایای HDR تخلیه کنید. در حالی که محتوای 4K زیادی در دسترس است ، لیست برای محتوای HDR بسیار کمتر است و بسته به آنچه تماشا می کنید ، ممکن است واقعاً چیزهای زیادی را از دست ندهید.

دستگاه پخش جریانی چیست؟

اگر تلویزیون 4K دارید ، از تیز بودن تصویر اطمینان حاصل خواهید کرد و حتی بدون HDR نیز می توانید از محتوای با وضوح بالا لذت ببرید. ممکن است منطقی باشد که کمی صبر کنید – شاید دو سال یا بیشتر – و سپس به چیز مهم بعدی در تلویزیون ها ، هر آنچه در آن زمان باشد ، ارتقا دهید.

 

من بیشتر تلویزیون کابلی / استاپ تاکس تماشا می کنم – آیا باید تلویزیون 4K بخرم؟

جواب کوتاه، نه است. اکثر کانالهای هند با کیفیت 4K پخش نمی شوند و اکثر جعبه های تنظیم بالا که حتی امروز فروخته می شوند از کیفیت 4K پشتیبانی نمی کنند. این بدان معناست که تلویزیون 4K شما نیاز به افزایش مقیاس خوراک ویدیو دارد که می تواند کیفیت تصویر حاصل را تا حد زیادی کاهش دهد. تا زمانی که محتوای بسیار با وضوح بالا – جریان 4K ، پخش Blu-ray UHD یا فایل های ویدیویی بارگیری شده – را تماشا نکنید ، ممکن است یک تلویزیون 4K برای شما ایده آل نباشد.

 

تلویزیون 4K تلویزیون 4K اصلی 3 Unsplash 4K

تلویزیون 4K و رزولوشن 4K چیست؟

آیا حداقل اندازه ای که باید برای تلویزیون 4K در نظر بگیرم وجود دارد؟

مانند تلفن های هوشمند ، وضوح تصویر بالاتر در تلویزیون ها نیز به اندازه صفحه نمایش بزرگتری نیاز دارد تا بیشترین تفاوت را داشته باشد. در حالی که تلویزیون های 4K با اندازه صفحه نمایش تا 40 اینچ وجود دارد ، برای استفاده کامل از تمام این پیکسل ها به یک تلویزیون 55 اینچی یا بزرگتر نیاز دارید. اگرچه حتی در تلویزیون های کوچکتر نیز ممکن است از نزدیک مزایای 4K را ببینید ، اما مسافت معمول مشاهده اثر را نادیده می گیرد مگر اینکه تلویزیون بزرگی باشد. با این حال ، همه اینها به فاصله کاناپه و تلویزیون ، چشم برای جزئیات و نوع محتوای شما بستگی دارد.

 

وضعیت محتوای 4K در ابران چگونه است؟

خرید تلویزیون 4K امروزه منطقی است ، بیشتر به دلیل کاتالوگ در حال رشد محتوایی که اکنون در ایران در دسترس کاربران است. این شامل خدمات پخش جریانی و همچنین محتوای مبتنی بر دیسک سنتی با استفاده از قالب UHD Blu Ray است. علاوه بر این ، بازی های 4K نیز به سرعت در حال رشد هستند.

 

سرویس هایی مانند Netflix ، Amazon Prime Video و iTunes اپل تعداد زیادی نمایش تلویزیونی و فیلم با کیفیت 4K و HDR ارائه می دهند. در حالی که iTunes به شما اجازه می دهد فیلم ها / نمایش های منفرد را با کیفیت 4K خریداری یا اجاره کنید ، Netflix و Amazon Prime Video خدمات اشتراک هستند که دسترسی نامحدود به کل کاتالوگ هایشان را ارائه می دهند ، به شرطی که در طرحی پشتیبانی کنید که از جریان 4K پشتیبانی کند. هزینه برنامه 4K HDR در Netflix روپیه است. 800 در ماه و حداکثر چهار صفحه برای مشاهده همزمان امکان پذیر است ، در حالی که Amazon Prime Video محتوای 4K HDR را در برنامه اشتراک یک قیمت خود (بصورت ماهانه یا سالانه) پرداخت می کند که شامل مزایای پخش موسیقی و خرید نیز می باشد. با این حال ، به خاطر داشته باشید که پخش جریانی 4K از پهنای باند زیادی استفاده می کند و می تواند سهمیه اینترنت شما (یا FUP را برخی از ISP ها بدانند) به سرعت خسته شود.

بهترین SSD قابل حمل در 2021

سرمایه گذاری در دستگاه پخش Blu Ray 4K و دیسک های Blu Ray UHD گزینه بسیار گرانتری نسبت به پخش جریانی است ، اما نوید کیفیت تصویر برتر ، پخش قابل اعتماد و عدم وابستگی به اتصال به اینترنت را می دهد. اگر اهل فیلم هستید و یک سرگرمی خانگی مناسب در خانه تنظیم کرده اید ، ارزش این را دارد که بخواهید ادامه دهید.

 

برخی از جعبه های تنظیم بالا محتوای 4K را نیز ارائه می دهند ، اما این معمولاً به تجهیزات ویژه ای جدا از جعبه تنظیم بالا ، مانند یک بشقاب ماهواره ای مخصوص نصب شده در خانه شما برای فعال کردن جریان نیاز دارد. اگرچه این مفهوم چند سال پیش مطرح شده است ، اما ما طی چند سال گذشته شاهد غفلت از این روش بوده ایم و هرگز واقعاً از بین نرفته است. سخت افزار و قابلیت های موجود وجود دارد ، اما یافتن محتوای ارزشمند 4K کار سختی است

 

در بسته کانال DTH استفاده کنید زیرا اکثر کانال ها هنوز با کیفیت 4K پخش نمی شوند.

 

در آخر ، فراموش نکنیم که این روزها بسیاری از تلفن های هوشمند ما می توانند فیلم 4K را نیز ضبط کنند. داشتن یک تلویزیون 4K امکان تماشای این فیلم ها را با وضوح کامل فراهم می کند و در واقع عکسبرداری با بالاترین وضوح را به ارزش بار پردازش و ذخیره سازی اضافی که بر روی تلفن هوشمند شما تحمیل می کند ، ایجاد می کند. با یک تلویزیون 4K خواهید توانست خاطرات خود را بسیار واضح تر و واضح تر ببینید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *