دنیای تعمیر

 

آدرس دفتر ما

تهران - انقلاب

سبد خرید

آموزش شروع به کار تعمیرات موبایل

دسته بندی مقالات

تهران | میدان انقلاب | صادقیه

شنبه تا پنجشنبه 8 تا 22

آموزش شروع به کار تعمیرات موبایل
1522
13 جولای 2020
حسن ویسی

درمطلب قصد داریم آموزش شروع به کار تعمیرات موبایل را که چطور واز کجا شروع کنیم که بتوانیم در این زمینه شغلی برای خود داشته باشیم را به شما عزیزان ارائه دهیم برای قدم نهادن در این راه باید نخست اطلاعات خود را در این زمینه گسترش دهیم وبتوانیم مدلهای مختلف گوشی را شناسایی کنیم وبتوانیم انها را باهم مقایسه ومشخصات دقیق فنی انها را بشناسیم واز امکانات انها مطلع باشیم

بیشتر: تعمیرات موبایل 

آموزش شروع به کار تعمیرات موبایل

برای شروع به کار لازم است که دانش اولیه فنی خود را ارتقادهیم  که به موبایل واجزای ان آشایی کامل داشته باشیم و بتوانیم براحتی روی تمام اجزای تشکیل دهنده موبایل اشراف کامل داشته باشیم تابتوانیم بردهای موبایل را تعمیر کنیم و تمام ایراداتی که ممکن است برای هر گوشی پیش بیاید را به راحتی برطرف کنیم با شناخت مشخصات کامل فنی موبایل دانش اولیه ما تکمیل میشود ومجموعه پایتخت قصد دارد دراین مطلب روشهای تعمیرات موبایل وشروع به کار در این حرفه را برای شما ارائه دهد

آموزش تعمیرات موبایل

در گام نخست میتوانیم بامطالعه در این زمینه دانش فنی خود را ارتقا دهیم خواندن مطالب مختلف و مراجعه به سایت هایی که در این زمینه فعالیت دارند کمک بسیار زیادی میتواند به ما بکند سایت های زیادی هستند که به مقایسه انواع برندهای موبایل ومشخصات فنی آنها می پردازند

بطور کلی اشکالاتی مانند شکستگی سوکت شارژ، تعویض ال سی دی شکسته موبایل،،آموزش تعمیرموبایل، تعمیر مدار شارژموبایل، ضعف آنتن گوشی،تعویض تاچ گوشی، خرابی سوکت سیم کارت، تعویض سوکت رم، خرابی آی سی بلوتوث، تعمیر وایرلس موبایل و اشکالات مرتبط به عدم شارژ موبایل که بیشتر مرتبط به باتری و آی سی شارژ گوشی میشود در هر مغازه ای با وقت اندک قابل حل است.

آموزش سخت افزار موبایل

نمیتوان گفت که همیشه وهر مشکلی که برای موبایل پیش بیاید سخت افزاری است ومیتوان با نرم افزار وفلش کردن موبایل را عمیر کرد میزان جریان کشی برد موبایل تعیین کننده این است که شاید اشکال سخت افزاری نباشد

متاسفانه خیلی از تعمیرکاران موبایل  بدون اینکه قبل ازهر اقدامی  جریان کشی موبایل را چک کنند آنرا بازکرده و شروع به تعویض قطعات یا زدن برنامه روی گوشی میکنند که این روش کاری  اشتباه درزمینه تعمیرات موبایل است.درابتدا بایدبه یاد داشته باشیم که در ابتدا با روش صحیح و توصیه هایی که شرکت های تولید کننده برد دارند لوازم را باز و تعمیر کنیم.و بعد از اینکه میزان جریان کشی روی برد را متوجه شدیم با فرمول اینکه زیر 0.3 جریان میکشد و یا بیشترمیرویم سراغ سخت افزاربرخی دیگر از اشکالات نرم افزاری است که میتوان با صرف مدت زمان کمی نسبت به رفع آن اقدام کرد

 این ایرادات عبارتند از:

  • هنگ کردن گوشی هنگام کار کردن با آن
  •  گرمای زیاد گوشی
  • کم شدن سرعت اجرای برنامه های موبایل
  •  رفع عیب باز نکردن اکثر برنامه های موبایل و اشکالات شبکه
  • اکثر این ایرادات با فلش کردن گوشی رفع میشود.

برای راه انداختن شغل تعمیرات موبایل اگربتوایم در یک مکان پرتردد این شغل را در یک فروشگاه موبایل ایجاد کنیم وبا راه انداختن سریع کار مشتری رضایت انها را کسب کنیم قطعا به موفقیت خواهیم رسید

برخی دیگر ازایرادات موبایل مانند آب خوردگی و ضربه خورد که نیاز به تمرکز بالاو بازبینی سطح برد موبایل دارد ممکن است بسیار وقت گیرباشد و در یک فروشگاه موبایل توصیه نمیشود. چرا که نیاز به تجربه زیادی برای تعمیر این نوع موبایلها داریم.

آمورش الکترونیک موبایل

برای شروع به یادگیری الکترونیک موبایل ابتدا باید قطعات روی برد موبایل رابشناسیم و اینکه اجزای تشکیل دهنده ی این قطعات از چه  برندهایی هستندو هر کدام از آنها به تنهایی چه کاربردی دارد برای یادگیری تعمیرات موبایل مفید.برد موبایل مانند دیگر بردهای لوازم الکتریکی از قطعات  است.قطعات اس ام دی نوع مجتمع المانهای قدیمی هستند که برای کوچکتر شدن روی برد موبایل از تکنولوژی جدید بهره گرفته اند.ازجمله فطعاتی که باید در مورد آنها کاملا اطلاعات داشته باشیم خازن، دیود، ترانزیستور، سلف و مسفد هستند

عملکرد هر یک از این قطعات به تنهایی بسیارمهم است و تاثیر زیادی در یادگیری تعمیرموبایل دارد

. مهمتر از این قطعات آی سی هایی هستند که بیشترین کار را روی برد انجام میدهند و همانطور که میدانیم این ای سی ها از تعداد زیادی ترانزیستور و قطعات تشکیل شده اند که بسیار ریزتر از آنها با جای کمتری روی برد نصب شده اند. آموزش شناخت قطعات اس ام دی و IC ها روی برد موبایل کمک بزرگی در عیب یابی تخصصی برد گوشی میکند. چرا که این ای سی ها و SMD ها به یکدیگر ارتباط یافته و اگر بر روی دبرد نقصی باشد باید از همین طریق پیگیری و به عیب برسیم.

قطعات داخلی موبایل تاحدودی شبیه هم میباشند و دارای ساختار یکنواختی از لحاظ قطعات تشکیل دهنده هستند و اگر بتوانیم یکی از بوردهای موبایل را تشریح کنیم میتوانیم همه نوع بردی را برای تعمیررا یاد بگیریم .

بعد از آموزش قطعات تشکیل دهنده برد موبایل دانش ارتباط این قطعات روی برد مهم است و برای اینکه با این ارتباط بیشتر آشنا شویم کافی است بلوک دیاگرام موبایل را بدست بیاورید.

بلوک دیاگرام یک بورد موبایل نشان میدهد که قطعاتی که مشخصات فنی یک موبایل را تشکیل میدهند به چه صورت روی برد قرار میگیرند و کمک بزرگی برای گام بعدی در اموزش تعمیر موبایل است.

بهتر است نقشه یک نوع برد موبایل را فراهم کرده و بتوانیم از روی نقشه برد موبایل مسیر یابی قطعات را بهتر درک کنیم.

خیلی از تعمیرکارانی که در شرکت ها مخصوصا مراکز گارانتی فعالیت دارند از روی بررسی نقشه برد موبایل میتوانند راحت تر و علمی تر عیب روی آن را بدست بیاورند.نقشه های بیشتر بوردهای موبایل در بازار ایران موجود است و میتوانید خیلی از موبایل های قدیمی را از سایت ها دانلود کنیم.اما بردهای گوشیهایی که تازه وارد بازار شده اند ممکن است کمی با تاخیر نقشه های آن وارد بازار شوند.

اشکالاتی مانند آبخوردگی برد موبایل یا ضربه و برخی از مشکلاتی که خاص روی بردهای موبایل اتفاق می افتد کمی بیشتر زمان برای تعمیرات لازم است تا به آن عیب دسترسی پیدا کنیم.

برای همین توصیه نمیکنیم که در مغازه ای که ورود گوشی های مختلف بسیار است اینگونه اشکالات را بخواهیم برطرف کنیم.آموزش تخصصی تمیرات بورد موبایل نیاز به تجربه و اصول شناخت عیوب مختلف روی انواع برندها میباشد.حتی توصیه میشود اگر مغازه ای دارید و میخواهید در ان تعمیرات موبایل انجام دهید بیشتر با یک یا دو نوع برند مانند اچ تی سی یا سامسونگ و یا برند اپل بصورت انحصاری تعمیرات انجام دهید. در این صورت وقت کمتری صرف تعمیرات میکنید. قطعات بکار رفته روی گوشی ها تنوع مختلفی دارد.این تنوع قطعه زیاد روی بردهای مختلف موبایل باعث میشود که تعمیرکار نتواند تمام قطعات الکترونیکی یدکی آنها را روی میز خود داشته باشد و باعث سردرگمی و بهم ریختگی میشود.

البته داشتن کشوهای ریز برای همه تعمیرکاران الزامی است و جزء لوازمی است که منجر به سادگی کار میشود. کشو ها حکم کتابخانه را دارند و تعمیرکار براحتی میتواند آن قطعه ای که میخواهد را بدست آورد.

آموزش شروع به کار تعمیرات موبایل

آموزش کارکردن روی میز تعمیر موبایل

باید بدانیم که نظم در باز کردن موبایل امر بسیار مهمی در تعمیر موبایل است پس  سعی کنید هنگام باز کردن موبایل  روی میزی باشد که موبایل دیگری نباشد تا مشکلی برای قاطی شدن و سردرگمی بوجود نیاد.کشوهای بزرگتری نیز در بازار بفروش میرسد که میتوانید موبایل باز شده را در آن نگهداری کنید و بی نظمی به وجود نیاید.

خیلی از تعمیرکاران ،موبایل باز شده را و در انتظار قطعه را درون کیسه نگهداری میکنند که در اینجا توصیه نمیشود. در اینجا متوجه شدیم که تعمیر یک برد موبایل ممکن است با توجه به خرابی هایی که برای آن پیش میاید چقدر زمان بر باشد و آیا برای تعمیر موبایل چه مدت زمان به مشتری وعده دهیم. انتظار مشتری در تعمیر موبایل سرعت عمل تعمیرکار میباشد و چون ممکن است اطلاعاتی در این باره نداشته باشد کمی مضطرب عمل کند.

در این حالت با توضیح اینکه چه کاری روی برد موبایل انجام میشود میتوانید مشتری را در جریان تعمیر آن بگذاریم. در این حالت تعمیرکار موبایل در هر لحظه نیاز به صبحت با مشتری نمیشود.

ابزار تعمیرات موبایل

در این بخش و بخش های دیگر به لوازم یک تعمیرگاه اشاره کردیم در اینجا نیز ابزاری که برای تعمیرات برد موبایل استفاده میکنیم بسیار ظریفتر از خیلی از بردهای اس ام دی است. مثلا از مولتی متری استفاده کنید که پراپ خوبی داشته باشد تا ترولانس جریانی زیادی و خطای بالایی نداشته باشیدو نوک تیز پراپ مولتی متر باعث میشود که در هنگام تست قطعات SMD خطایی که برخورد روی قسمتهای دیگر برد داشته باشید را کمتر میکند. دستگاه پاور یا منبع تغذیه نیز با آمپر 3 برای برد موبایل مناسب است.

البته خیلی از تعمیرکاران ممکن است در کنار موبایل، تبلت و لپ تاپ نیز تعمیر کنند که توصیه میشود از منبع تغذیه با آمپر 5 استفاده کنند. اولین کاری که برای تعمیر برد موبایل انجام میدهیم میزان جریان کشی اولیه از روی برد همین منبع تغذیه هستیم اگر بدانیم برد خاموش و برد درحالت روشن شدن و بوت شدن چه میزان شدت جریان لازم دارد میتوانید سریعتر به نتیجه برسیم.

دستیابی به دانش کامل ملتزم یک آموزش کامل وجامع توسط متخصصینی درزمینه تعمیرات موبایل است که بتوانیم دوره های تئوری وعملی را به بهترین روش آموزش ببینیم،تئوری بورد موبایل از قطعه شناسی گرفته  تا شناخت ابزارهای تعمیر موبالیل  به ما کمک میکند تا بتونیم در حالت عملی گوشی موبایل را تعمیرکنیم ما در اینجا برای فراگیری این دانش فنی وبه روزمجموعه پایتخت را به شما معرفی میکنیم

برای ثبت نام در دوره های تعمیرات موبایل یا اتجام تعمیرات موبایل خود اینجا کلیک کنید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

2 پاسخ به “آموزش شروع به کار تعمیرات موبایل”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *